Ale Kino!

Jury


Firdoze Bulbulia


Reżyserka, producentka, pisarka i pedagog z Republiki Południowej Afryki. Studiowała afrykanistykę na Uniwersytecie w Ohio (Ohio University), sztuki dramatyczne na południowoafrykańskim Wits University i Trinity College w Londynie. Zdobyła też wykształcenie pedagogiczne w Transvaal College of Education (RPA). Swoją karierę rozpoczęła, angażując się w działalność artystyczną aktywizującą kobiety i dzieci. Organizowała warsztaty dramatyczne, które wykorzystywały teatr jako medium wyrażenia i rozwiązania konfliktów. Uczestniczyła w wielu programach, poruszających kwestie praw kobiet i dzieci w Afryce. Brała udział w tworzeniu Południowoafrykańskiej Karty Praw Dziecka (South African Charter on Children’s Rights) pod auspicjami Narodowego Komitetu Praw Dziecka (National Children’s Rights Committee) i UNICEF. Jej działalność filmowa i telewizyjna również ogniskuje się na problemach wychowawczych i kładzie duży nacisk na jakość produkcji dla dzieci. Firdoze Bulbulia wyprodukowała wiele programów telewizyjnych na temat transformacji kraju z systemu apartheidu do demokracji, m.in. 13-odcinkowy Nation Building, a także serię poświęconą kwestii nosicielstwa HIV i choroby AIDS. Wyprodukowała też 10 programów poświęconych tożsamości afrykańskich dzieci. Opowiadają one o dzieciach z różnych krajów Afryki i pomagają tym dzieciom poznać się nawzajem. Obecnie Firdoze Bulbulia szefuje organizacji Children’s Broadcast Forum of Africa (CBFA), która powstała w 1995 roku, zajmuje się ochroną praw dzieci, promuje wartościowe kino i telewizję dla najmłodszych widzów oraz organizuje V Światowy Szczyt Mediów dla Dzieci (5th World Summit on Media for Children). Jest też wiceprzewodniczącą CIFEJ (International Center Of Films For Children And Young People).



Florence Dupont


Urodziła się w 1972 roku. Pochodzi z Francji. Z wykształcenia anglistka ze specjalnością: organizacja kultury. Jako studentka odwiedziła wiele festiwali filmowych i przekonała się, że praca przy festiwalu to jest to, co chce w życiu robić. Zaraz po studiach w 1998 roku podjęła pracę jako dyrektor artystyczny największego i znanego festiwalu - Laon Film Festival for Children and Young People. W 2002 podjęła się budowy nowego, nikomu jeszcze nieznanego festiwalu. W ten sposób stała się dyrektorem artystycznym Plein la Bobine-Sancy Film Festival, który od czterech lat odbywa się w La Bourboule. Od zeszłego roku do kalendarza jej prac doszła jeszcze organizacja nowego festiwalu - Mon Premier Festival w Paryżu. Florence Dupont jest też członkiem zarządu ECFA (European Children’s Film Association).



Steven de Jong


Reżyser filmowy i telewizyjny, producent i scenarzysta z Holandii. Aktywny również po drugiej stronie kamery. Posiada bogate doświadczenie aktorskie w produkcjach filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Studiował aktorstwo w Leeuwarden i Amsterdamie oraz wiedzę o mediach w Hilversum. Człowiek-orkiestra. Napisał scenariusze, wyprodukował, wyreżyserował i wystąpił w filmach: De Gouden Swipe, De Fuke, Kameleon 2, a także w Załodze Kameleona - oraz w wielu serialach i filmach telewizyjnych.



Lesław Żurek


Aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Mimo młodego wieku, może poszczycić się zarówno wszechstronnym wykształceniem, jak i sporym dorobkiem artystycznym. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Studiował także na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Jeszcze w trakcie studiów występował w Pragmatystach Stanisława Ignacego Witkacego w reżyserii Marcina Wierzchowskiego, wystawianych na deskach Teatru PWST w Krakowie, spektaklu realizowanym w ramach francusko-polsko-włoskiego projektu "Il viaggio di Edgar Walpor". Jego rola Merkucja w Romeo i Julii (reż. Ewa Kutryś) została nagrodzona podczas Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w 2005 roku. Od roku pracuje w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Grał tam w Horsztyńskim Juliusza Słowackiego (reż. Bogna Podbielska). Publiczność kinowa zna go przede wszystkim jako odtwórcę głównej roli w noweli Morze wchodzącej w skład Ody do radości (reż. Anna Kazejak-Dawid, Jan Komasa, Maciej Migas, Polska 2005). Lesław Żurek wziął udział w produkowanym przez Telewizję Polską projekcie filmowym Solidarność Solidarność (Polska 2005), w ramach którego trzynastu najważniejszych polskich reżyserów stworzyło etiudy poruszające temat wydarzeń Sierpnia ’80. Aktor zagrał tam główną rolę w noweli Torba wyreżyserowanej przez Aleksandra Jakimowskiego. Obecnie zakończył pracę na planie nowego filmu, wybitnego brytyjskiego reżysera, zdobywcy Złotej Palmy w Cannes za Wiatr buszujący w jęczmieniu, Kena Loacha. W jego najnowszym filmie, These Times, gra główną rolę męską.

Katarína Minichová


Pochodzi ze Słowacji. Ukończyła studia filmowe na Uniwersytecie Karola (Charles’ University) w Pradze. Swoją karierę rozpoczynała jako krytyk i teoretyk filmu, specjalizując się w produkcjach dla dzieci i młodzieży. Pracowała w Telewizji Słowackiej jako producentka, producentka wykonawcza i scenarzystka znanych w kraju i na świecie filmów fabularnych i animowanych. Publikowała studia analityczne dotyczące produkcji filmowej dla najmłodszych. Prowadziła międzynarodowe warsztaty i konferencje dotyczące twórczości dla dzieci i młodzieży. Przez ponad 10 lat była członkiem European Broadcasting Union. Obecnie wykłada w Akademii Muzyki i Sztuk Dramatycznych (Academy of Music and Dramatic Arts) w Bratysławie, jest też dyrektorem programowym Biennale Animacji (Biennial of Animation Bratislava).



Centrum sztuki Dziecka w Poznaniu
Multikino
English